header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Kulturní dům v Kojetíně byl původně vystavěn jako sokolovna ve funkcionalistickém stylu podle návrhu přerovského architekta A. Pilce, Byl slavnostně otevřen v roce 1928. Kulturní život v tomto domě byl a doposud je opravdu bohatý. S domácí Hanáckou scénou zde hráli hostující Adina Mandlová nebo Jaroslav Vojta. Postupem času a vlivem požadavků uživatelů stavby docházelo ke stavebním úpravám, které objektu příliš neprospěly. V současné době už neodpovídal standardním provozním i estetickým měřítkům.
Myšlenku rekonstrukce sokolovny realizovalo město Kojetín od května 2018. Záměrem byla celková revitalizace a modernizace nynějšího kulturního domu tak, aby neutrpěly dobové architektonické prvky a nebyl výrazně narušen původní ráz objektu. Z původní stavby zůstaly zachovány nosné zdi, část stropů a konstrukce krovu. Oprava kulturního domu byla dokončena v srpnu 2019, v rekordním čase jednoho roku a tří měsíců. Proměnou prošlo i okolí budovy, které esteticky koresponduje se stylem a geniem loci nynějšího kulturního domu.
Nové interiérové prvky jsou tvořeny v soudobém duchu. Upřednostněny byly materiály jako přírodní ocel, sklo, dřevo, beton, přírodní kůže, textilie apod. V přízemí se nachází vestibul s barem, sál s jevištěm a dvěma přísálími, v patře je umístěn balkon a kavárna. Venkovní omítka je v jemně světle hnědém odstínu a v soklové části šedohnědá. Důležitým prvkem je obnova krytiny z pálených tašek. Na jižní straně budovy je situována tělocvična. Dvorní fasáda navazuje na venkovní sportovní areál. Celá budova je funkčně rozdělena na část pro kulturní a spolkový život a část využívanou pro sportovní činnost TJ Sokol Kojetín.

  • Realizace proměny: květen 2018 – srpen 2019
  • Iniciátor proměny: město Kojetín
  • Investor: město Kojetín
  • Projektant: Ing. Pavel Krampla
  • Realizační firma: PTÁČEK - pozemní stavby s.r.o.
  • Autor (autoři) fotografií: archiv města Kojetín

Webová stránka proměny město Kojetín
Facebook proměny 

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy