header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V roce 1760 vznikla v Heřmanově Městci barokní synagoga, která byla v roce 1870 přebudována do nynější novorománské podoby. V roce 1862 byla postavena přilehlá školní budova. Tragický konec přineslo období nacistické okupace. Vybavení synagogy bylo odesláno do centrálního židovského muzea v Praze. Ze synagogy se stal chátrající sklad. Byly odstraněny desky desatera ze štítu budovy. Roku 1947 koupila oba objekty Českobratrská církev evangelická s úmyslem přestavby na křesťanský kostel, ale následný vývoj v zemi tomu zabránil. Synagoga poté opět sloužila jako skladiště. Spojovací chodba mezi ní a školou byla v roce 1952 zbourána. V roce 1986 objekt synagogy odkoupilo město.
V roce 1991 byla synagoga, budova bývalé židovské školy, přilehlý dvojdomek a židovský hřbitov zapsány do seznamu státních kulturních památek. V roce 1995 byl vypracován Program regenerace městské památkové zóny, včetně židovské části města. V letech 1997-98 byla opravena střecha synagogy a venkovní omítky. V roce 2000 byly nově omítnuty stěny, provedeny opravy podlah a instalována nová okna a dveře. Rekonstrukce synagogy v následujícím roce spočívala v rozsáhlých restaurátorských pracech na malbách, vitrážích, litinových sloupech a konzolách ženské galerie. Byly doplněny kamenné prvky, zrekonstruováno zábradlí a mobiliář. Interiér byl doplněn dřevěnými lavicemi. V rámci rekonstrukce byla obnovena spojovací chodba mezi galerií v synagoze a bývalou školou. Do štítu byly vráceny desky desatera.
Heřmanoměstecká synagoga se po své obnově stala kulturně-společenským centrem města. Konají se v ní koncerty, autorská čtení a slavnostní příležitosti včetně svatebních obřadů. Krásný interiér synagogy je možné s výkladem shlédnout v otevírací době nebo po domluvě v Turistickém informačním centru.

 • Realizace proměny: leden 1997 – říjen 2001
 • Iniciátor proměny: Město Heřmanův Městec a Společnost ochránců židovské kultury - p. Ladislav Mareš
 • Investor: Město Heřmanův Městec, Programu regenerace městských památkových rezervací a zón
 • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): Restaurátorské práce prováděli:
  - malby synagogy: Jan Měšťan, Mgr. Josef Novotný, Petr Novotný
  - vitráže: Vítězslav Zilvar, restaurátor
  - galerie: Milan Pospíchal, restaurátor
  - dřevěné části: Mgr. Jindřich Plotica, akademický sochař a restaurátor a PhDr. Ivo Helan, restaurátor
 • Projektant: Ing. Miloslav Jelínek, Ing. Dušanem Vrškem
 • Realizační firma: A M S montáže a stavby s. r. o. Pardubice – 1. etapa prací, AMBIENTE s.r.o.
 • Autor (autoři) fotografií: archiv Města Heřmanův Městec

Webová stránka proměny město Heřmanův Městec
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy