header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Zámek Paskov, který byl sídlem mnoha šlechtických rodů, je poprvé zmiňován v popisu událostí Třicetileté války. K zásadní změně došlo po konfiskaci zámku, na základě tzv. Benešových dekretů, a jeho využívání jako léčebny onkologických chorob e v letech 1950 až 2009. Po ukončení provozu došlo k velmi rychlé devastaci objektů léčebny v důsledku nájezdů sběračů kovů, kteří rozebrali kovové střechy a radiátory. Dílo zkázy následně umocnily přírodní živly, déšť a mráz. Tehdy zastupitelstvo města Paskov rozhodlo o odkoupení areálu a jeho postupné revitalizaci.
Podle odpovědí občanů města na anketní otázku:Jaké využití preferuji a podle možností využitelnosti objektů, byl zpracován projekt rekonstrukce lůžkového pavilónu léčebny na bezbariérové byty pro seniory. Nebylo jednoduché najít shodu v požadavcích města, Národního památkového ústavu architekta a v technicky i cenově dostupném řešení ve fázi vypracování projektu, natož v době jeho realizace, kdy odkryté stavební konstrukce mnohdy neodpovídaly současně platným normám.
Město má 25 nových malometrážních, bezbariérově přístupných bytů s kapacitou 35 ubytovaných, nový prostor pro komunitní setkávání, včetně parkoviště a krásné relaxační zahrady v centru města přístupné veřejnosti. Nová je také vstupní brána do zámeckého areálu i historického parku, který je přírodní památkou, s unikátním souborem soch antických alegorií. Stává se oblíbeným místem k procházkám a odpočinku pro místní i přespolní obyvatele a je také častým cílem turistů.

  • Realizace proměny: září 2017 – listopad 2019
  • Iniciátor proměny: zastupitelstvo města Paskov
  • Investor: město Paskov
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): Ing. arch. Dita Nováková – autorka projektu
  • Projektant: ATELIER SIMONA - projekce a inženýrská činnost, s.r.o.
  • Realizační firma: Ridera Stavební a.s.
  • Autor (autoři) fotografií: Ing. Miroslav Lysek

Webová stránka proměny město Paskov

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy