header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Kaple sv. Vavřince pochází z konce 16. století a jedná se o pozdně renesanční stavbu typu jednoduchého kostelíka. Renesanční nápis nad vchodem upomíná na zakladatele kaple, Kryštofa Úlického z Plešnic, který kapli vystavěl na přání své manželky Anny Žofie z Drahobuz. V kapli se nachází tři náhrobky. Jeden nese znak rodu Úlických z Plešnic (džbán s uchem vlevo obráceným), ostatní dva pak znak rodu Schirndingů (tři hořící ostrve). Kaple sv. Vavřince je významnou památkou a dominantou obce. Stojí přímo u hlavní silnice vedoucí obcí směrem na Plzeň a Stříbro.
V roce 2017 zastupitelé obce Úlice odsouhlasili na veřejném zasedání vypracování projektové dokumentace na obnovu zchátralé kulturní památky ve vlastnictví obce. Střecha, věžička a krov byly v dezolátním stavu a do kaple zatékalo. Práce byly rozděleny do tří etap. Nejprve bylo nutné provést rekonstrukci krovu, střechy a věžičky kaple. V dalším roce proběhla obnova fasády a částečně i oprava interiéru. Poté prošly renovací vstupní dveře, vstupní portál a náhrobní kameny. Byla také vyrobena nová okna u uměleckého sklenáře.
Již v roce 2019 se uskutečnil předvánoční koncert, v budoucnu bude možné pořádat zde svatby, případně jiné obřady. Kaple bude sloužit společenskému životu. Dvakrát denně, ve 12 a v 18 hodin, zvoní na věži zvon. Celá kaple je osvícena slavnostním osvětlením.

  • Realizace proměny: květen 2018 – prosinec 2019
  • Iniciátor proměny: Zastupitelstvo obce Úlice (2014–2018)
  • Investor: obec Úlice, Ministerstvo kultury, Plzeňský kraj
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): NEGEBU s.r.o., Jiří Kabát – vitráže, umělecké sklenářství, Petr Rudolf Manoušek – zvonařství, REBAPO, s.r.o.
  • Projektant: ATELIER SOUKUP OPL ŠVEHLA s.r.o., zodpovědný projektant: Ing. Antonín Švehla, autor: Ing. arch. Jan Soukup
  • Realizační firma: TESMO,s.r.o., Stucco TM - Město Touškov s.r.o.
  • Autor (autoři) fotografií: Ing. Antonín Švehla, Klára Heřmanová

Webová stránka proměny obec Úlice

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy