header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Mosty u Jablunkova se nacházejí na severovýchodě České republiky, v nejjižnější části Těšínského Slezska. Obec je rozložena v Jablunkovském průsmyku a jejím územím prochází mezinárodní železniční trať Bohumín – Žilina. V centru obce se nachází železniční stanice a o 2 km dále směrem ke slovenské hranici železniční zastávka. Mezi stanicí a zastávkou trať prochází novým dvojkolejným tunelem dlouhým 607 m. Před rekonstrukcí, která byla provedena v letech 2007–2013, železniční doprava probíhala dvěma tunely vybudovanými v letech 1870 a 1917.
Práce na výpravní budově byly zahájeny začátkem října 2017 a s přestávkou v zimním období trvaly osm měsíců. Důraz byl při nich kladen zachování původního členění konstrukcí a vzhledu stavby. Budova dostala nový střešní plášť, kompletně novou fasádu, byl obnoven pískovcový sokl a přístupové schodiště. Proběhla výměna oken a dveří. Upraveno je i nejbližší okolí výpravní budovy.
Mosty u Jablunkova jsou první železniční stanicí za hranicemi se Slovenskem a výpravní budova osobního nádraží stojí téměř v nejvyšším místě Jablunkovského průsmyku, na pomezí Česka, Polska a Slovenska. Z tohoto důvodu je stanice celoročně cílem mnoha turistů, lyžařů nebo cyklistů, a je také vstupní branou do Beskyd. Je ale i místem, ze kterého zdejší goralé odjíždějí za prací do Werku (Třineckých železáren) a zase se sem vracejí. Jsme rádi, že se nám povedlo stanici dát důstojný kabát a nabídnout cestujícím komfort, který si tato stanice určitě zaslouží.

  • Realizace proměny: říjen 2017 – červen 2018
  • Iniciátor proměny: Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
  • Investor: Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
  • Realizační firma: KOPAČKASTAV s.r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy