header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Na území současného lesoparku Bohemie byl lom a zároveň hlubinný důl, kde se v letech 1909 až 1949 těžilo hnědé uhlí. Po vyčerpání důlního pole byl důl i lom v roce 1949 uzavřen. Jáma po těžbě byla využívána pro městské splašky až do roku 1973. Dále sem vozila úzkorozchodnou dráhou chemická továrna odpad z výroby karbidu vápníku a škváru z kotelny. Kolem roku 1967 sem byl plaven potrubím popílek z elektrárny Tisová a lom byl zaplněn do úrovně okolního terénu. Rekultivaci překrytím popílku ornicí, zatravněním a zalesněním realizovaly bývalé Hnědouhelné doly a briketárny Sokolov v letech 1989 až 1990.
Revitalizace areálu Bohemia na lesopark se uskutečnila na etapy v letech 2004-2015 po základní rekultivaci. Akci realizovalo město Sokolov za využití dotací z evropských fondů. V areálu Bohemia tak vznikly plochy určené k odpočinku i pro sport.
Nápad upravit lokalitu na místa pro rekreaci, sport i pořádání mnoha akcí se ukázal jako nejvýše prozíravý. Lesopark Bohemia je vyhledávaný in-line bruslaři, cyklisty i pěšími. Nabízí volně přístupná hřiště a nářadí pro kondiční a workoutové aktivity, dráhu pro bruslení a cyklistickou terénní dráhu, čím dál populárnější singltrek. Během roku se tu koná řada kulturních a společenských akcí. Mezi nejznámější patří třeba festival ohňostrojů. Areál sousedí se sportovní halou, venkovními hřišti pro fotbal a malou kopanou s přírodní i umělou trávou, plochami, tělocvičnami a terénní dráhou pro cyklisty.

  • Realizace proměny: 2004–2015
  • Iniciátor proměny: město Sokolov
  • Investor: město Sokolov; dotace fondů Evropské unie
  • Projektant: I. Etapa GOLFER s.r.o.; II. Etapa KV engineering spol. s r.o.; III.Etapa - Singltrek Bc. Michal Pašava - HP Projekt s.r.o.; - víceúčelové hřiště Linhart spol. s r.o.
  • Realizační firma: I. Etapa KV engineering spol. s r.o.; II. Etapa Stavební společnost Jaroslav Oršuliak, a.s.; III.Etapa - Singltrek bss BÁŇSKÁ STAVEBNÍ SPOLEČNOST s.r.o.; víceúčelové hřiště Linhart spol. s r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy