header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Rekonstrukci pěší zóny podle návrhu prestižního ateliéru A69 - architekti schválili městští zastupitelé již v roce 2000. Tehdy ale s podmínkou, že město na tuto finančně náročnou stavbu získá také dotace. Poupravený návrh stejných autorů zastupitelé drželi v rukou rovněž roku 2008, kdy však již definitivně odsouhlasili také skromnější verzi úprav – pro případ zahájení prací z čistě vlastních prostředků. Tentokrát ale město slavilo úspěch, na velkoryse pojatou rekonstrukci zóny se mu podařilo získat rekordní dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad.
„O pěší zónu usilujeme řadu let. Jsem rád, že už jsme tak blízko,“ uvedl v roce 2008 starosta Chebu MUDr. Jan Svoboda. „Cheb si rekonstrukci páteřní ulice zaslouží. Realizace představ mladých architektů – jsou to Boris Redčenkov, Prokop Tomášek a Jaroslav Wertig – jistě podstatnou část našeho města příjemně osvěží. Celkové náklady na naši pěší zónu přesáhnou 137,2 milionů korun, ale město díky dotaci zaplatí ze svého pouze 14,8 milionu korun."
Z náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se na pěší zónu vstupuje u symbolické Brány času. Brána času představuje dveře do již neexistujícího domu, který stál na tomto místě. Zde se středověký Cheb otevírá industriální době a budoucnosti. U paty brány navazuje časová osa - kovový kryt odvodňovací strouhy s nejvýznamnějšími daty z historie města. Již dokončená část zóny se může chlubit i světovým unikátem - osvětlením s LED diodovými panely, na kterých je možné procházejícím sdělovat různé informace nebo prostě jen měnit pohybující se grafické motivy. Kromě vlastní pěší zóny byly provedeny i rozsáhlé úpravy přiléhajících úseků okolních ulic, a to především Májové ulice.

  • Realizace proměny: 2008–2011
  • Iniciátor proměny: město Cheb
  • Investor: město Cheb; ROP Severozápad
  • Projektant: A69 - architekti s.r.o.
  • Realizační firma: ALGON PLUS - AUTO, a.s., Odštěpný závod Cheb

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy