header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Prostor před chrámem Narození Panny Marie ve Zlíně-Štípě, který je významným poutním místem, prošel komplexní přestavbou. Šlo o změnu dopravního řešení a vytvoření dostatečného a současně důstojného prostoru před budovou chrámu. Dosavadní situace byla dlouhodobě neudržitelná, cílem bylo vytvořit místo pro pořádání kulturně-společenských akcí i místo pro odpočinek a relaxaci.
Nápad přebudovat Mariánské náměstí se zrodil v roce 2008, další čtyři roky trvaly přípravy. Samotné stavební práce začaly v červnu 2012. O náklady na proměnu Mariánského náměstí se podělily město a Zlínský kraj. V průběhu výstavby byly v prostoru Mariánského náměstí objeveny zbytky historických staveb. Těmi se na žádost města zabývali archeologové. V průběhu rekonstrukcí byly zdokumentovány původní základy kláštera z počátku 17. století a také byly odkryty stoky z období renesance.
Na nově vzniklé ploše vzniklo kamenné náměstí a byl rozšířen park. Plocha náměstí, kterému dominuje čtveřice platanů, je dlážděna žulovými kostkami vloženými do pravidelných rastrů ze žulových desek. Sousedící park je doplněn fontánou s bazénem z masivních žulových bloků s regulovaným výstřikem vody. Celý prostor je opatřen slavnostním osvětlením, doplňuje jej nový mobiliář a nově vysazená zeleň.

  • Realizace proměny: červen 2012 – květen 2013
  • Iniciátor proměny: statutární město Zlín
  • Investor: Zlínský kraj; statutární město Zlín
  • Projektant: Ing. arch. Jaroslav Habarta, S-projekt plus, a.s.
  • Realizační firma: SMO a.s.; ALPINE Bau CZ a.s.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy