header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Barokní kostel s loretánskou kaplí a Božím hrobem byl spolu s klášterem dokončen roku 1665. Tři staletí sloužil bohoslužebným účelům řádu kapucínů. Po změnách společenského zřízení v druhé polovině 20. století pozbyl svého účelu, byl odsvěcen a uzpůsoben novému využití – skladišti. I přes dílčí opravy silně chátral, loreta byla zbořena a vnitřní zařízení kostela bylo uloženo v depozitáři. V roce 2005 město schválilo koncept, který vzhledem k fenoménu východočeského sochařství počítal s přestavbou na Muzeum barokních soch s dalším využitím pro koncerty, divadlo, svatby a společenská setkání.
O adekvátní využití prostor kostela, a tím o jeho vlastní záchranu, usilovaly všechny polistopadové radnice. Volba padla na popularizaci uměleckého odkazu, ale i duchovního kontextu doby, kdy se Chrudim stala význačnou enklávou barokního sochařství. Souběžně s konventem prošly přeměnou Klášterní zahrady, kde vznikla parková relaxační klidová zóna. Projekt získal cenu Stavba roku 2011 Pardubického kraje, kategorie Stavby občanské vybavenosti. V mezinárodní soutěži The LivCom Awards 2011 získal Zlatou cenu s druhým místem.
Velkorysá rekonstrukce využívá principu kontrastu původních a ryze moderních materiálů; barokní tvarosloví vchází do dialogu se sklem, ocelí a betonem. Muzeum barokních soch představuje návštěvníkům město Chrudim jako významné umělecké centrum barokní doby prostřednictvím vystavených soch a sousoší té nejvyšší kvality a doprovodného audiovizuálního programu, včetně emotivně laděné filmové črty Kamenný příběh, promítané v kinosálu. Na areál konventu navazují klášterní zahrady, zelený protipól kamennému historickému centru. I zde se snoubí moderní přístup a forma s přírodními materiály.

  • Realizace proměny: leden 2009 – září 2011
  • Iniciátor proměny: Město Chrudim
  • Investor: město Chrudim; ROP Severovýchod
  • Další partneři realizace proměny: doc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D.
  • Projektant: PROJEKTIL ARCHITEKTI s.r.o. - Roman Brychta a Ondřej Hofmeister
  • Realizační firma: PRVNÍ STAVEBNÍ CHRUDIM a.s.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy