header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

U příležitosti 100. výročí vzniku ČSR se obec rozhodla přemístit pomník obětem I. světové války. Jednalo se o pamětní desku osazenou na budově obecního úřadu, mezi vraty garáží, která je zapsaným válečným hrobem. Poloha desky v těsné blízkosti silnice I. třídy byla nevhodná pro konání rozsáhlejších připomínek konce války. Pro desku byl postaven nový pomník vedle stávajícího pomníku obětem II. světové války na návsi před místní Sokolovnou. I tento pomník je zapsaným válečným hrobem. Stávající pomník bylo potřeba kompletně zrestaurovat a obnovit text. Dále bylo nutné dohledat jména padlých ve II. světové válce.
Na opravu obou pomníků dostala obec dotaci od Ministerstva obrany. Podmínkou dotace bylo uvedení jmen padlých vojáků. Jména padlých občanů Vrchoslavic v I. světové válce byla na pamětní desce. Ve II. světové válce ve Vrchoslavicích padli pouze vojáci cizích armád. Po jménech obětí jsme pátrali na válečných hřbitovech, v archivech v Přerově, Prostějově, Opavě i Brně i v deníku 227. střelecké divize RKKA a přes KVH Dukla Prostějov i v Moskvě. Až díky ověření z více zdrojů se podařilo jména padlých hrdinů dohledat.
Nově vzniklé pietní místo obětem obou světových válek je důstojným místem připomenutí bojů o vznik naší republiky i za svobodu naší země.

  • Realizace proměny: leden–říjen 2018
  • Iniciátor proměny: zastupitelstvo obce Vrchoslavice
  • Investor: obec Vrchoslavice; Odbor pro válečné veterány Ministerstva obrany
  • Projektant: Ing. Dušan Svozílek, starosta obce
  • Realizační firma: V.H.P. Ivanovice na Hané, s.r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy