header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Budova byla postavena v roce 1890 jako škola. Po roce 1945 byla škola zrušena a budova využívána jako byt, později jako prodejna smíšeného zboží a tělocvična. Po roce 1989 byla prodejna zrušena a Petr Polakovič přišel s nápadem využít ji pro Muzeum českého vystěhovalectví do Brazílie. Místo, kde bude tato neznámá historie popsána, tedy jakési brazilské centrum v ČR. V roce 2018 bude muzeum rozšířeno o stálou expozici věnovanou historii zaniklých vesnic Podralska, tzv. Hořeních Vsí.
Na realizaci proměny se podílelo Město Ralsko a brazilská organizace IBRAM – Asociace brazilských muzeí. IBRAM podporuje každým rokem 10 projektů i mimo Brazílii a my jsme se s naším projektem umístili na 5. místě. Získali jsme ocenění spojené s finanční částkou 400.000 Kč. Současně Muzeum pravidelně podporuje už od založení město Ralsko.
Výsledkem našeho úsilí je Muzeum vystěhovalectví do Brazílie, stálá expozice Horních Vsí a Apartamento Bahia. Objekt totiž hostí kromě muzea také sociomuzeologické centrum, v němž se setkávají odborníci na muzeologii a rádi využívají i možnosti ubytování.

  • Realizace proměny: 1. 1. 2014 – 20. 8. 2017
  • Iniciátor proměny: Ing. Petr Polakovič, ředitel muzea
  • Investor: IBRAM (Instituto Brasileiro de Museus) – Institut asociace brazilských muzeí, Město Ralsko
  • Další partneři realizace proměny: Sdružení krajanů v Sao Bento do Sul, Spolek historie Mimoňska, Museum Venancio Aires, Sdružení krajanů v Nova Petropolis, Brazilské velvyslanectví v Praze, Národní památkový ústav pobočka v Liberci, Město Mimoň, Sdružení rodáků z Horních Vsí v Německu, Museum Porsche Stuttgart, Hamburg Süd, Hapag Lloyd
  • Projektant: Jiří Machač – projekt pro stavební řízení, Petra Šternová – NPÚ pobočka Liberec – řešení střešních oken půdní vestavby a výběr odstínu fasádní barvy, Martina Černíková – design interiérů
  • Realizační firma: GALLOS s.r.o.

www.emigrationmuseum.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy