header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Jezero Milada vzniklo na území bývalého uhelného lomu Chabařovice mezi Ústím nad Labem, Chabařovicemi a Trmicemi. Těžba uhlí trvala v letech 1977 až 1997. Po několika letech sanačních prací započala rekultivace a v roce 2001 napouštění jezera. Těžební jáma, břehy i blízké okolí se musely připravit na rozsáhlé zatopení prostoru a bylo nutné také vytvořit síť přístupových cest. Cílem rekultivace celého území bylo navrátit krajinu lidem k užívání pro příměstskou rekreaci. Výstavbu jezera realizoval Palivový kombinát Ústí, státní podnik, který rekultivuje krajinu a zahlazuje stopy po těžbě uhlí.
Bývalý uhelný lom Chabařovice byl zatopen proto, aby se krajina mohla vrátit do užívání lidem. Během devíti let napouštění nového jezera Milada vznikla krásná vodní plocha, u které našly domov různé druhy ptáků, brouků, motýlů a rostlin. V jezeře žijí také ryby, např. okoun, štika, candát, sumec, plotice a perlín. Podél jezera vede množství zpevněných cest, navazujících na okolní cyklostezky (3009, 3071, 3090 a 3091). Jezero Milada má postupný vstup do vody, oblázkovou pláž a krásná zákoutí k pozorování přírody, proto se stalo vyhledávaným místem nejen sportovců, ale i milovníků přírody.
Jezero Milada je krásný, klidný kout přírody v blízkosti města Ústí nad Labem. Můžete k němu dojet autem, autobusem, ale také po několika cyklostezkách. Je vyhledávaným místem sportovců, několikrát do roka se zde pořádají různé sportovní akce, denně zde potkáte běžce, cyklisty nebo lidi na procházce s fotoaparátem. Odpočinek tu najdou i rodiny s dětmi, které se mohou dostatečně vyřádit na velké vodní ploše. V letní sezóně je také otevřeno občerstvení. V jezeře i kolem něho žije mnoho zvířat a rostou zde zajímavé druhy rostlin. Po bývalém uhelném lomu už není ani památky…

  • Realizace proměny: 1997–2015
  • Iniciátor proměny: Palivový kombinát Ústí, státní podnik
  • Další partneři realizace proměny: Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy