header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Železniční stanice Nové Hrady se nachází 5 km od samotného města v obci Byňov (resp. v jeho místní části zvané Jakule). Nádražní budova v Nových Hradech byla postavena v roce 1869 společně se stavbou tratě. Po léta na ní byla prováděna pouze nejnutnější údržba, což se s ohledem na stáří budovy samozřejmě projevilo na jejím stavebně technickém stavu. Vzlínající vlhkost poškodila omítku, střecha byla z eternitových šablon, které byly na hranici své životnosti. Rovněž původní dřevěná okna a dveře byly značné opotřebené. Střecha přístřešku na nástupišti byla částečně zkorodovaná, což mělo za následek poškozování trámové konstrukce přístřešku.
V souvislosti s elektrizací tratě a vybudováním dálkově řízeného zabezpečovacího zařízení byla v roce 2010 v Nových Hradech postavena nová nástupiště, výpravní budova však zůstala v původním stavu. Teprve v roce 2015 byla provedena výměna střešní krytiny. Po převedení výpravní budovy Nové Hrady do správy statní organizace Správa železniční dopravní cesty bylo přistoupeno ke komplexní opravě objektu. Na podzim roku 2017 byla opravena fasáda, kompletně opraven přístřešek na nástupišti a vyměněna všechna okna a dveře.
Oprava výpravní budovy zlepšila celkovou kulturu cestování. Smyslem bylo zamezit další degradaci konstrukcí, výrazně zlepšit technický stav budovy a zvýšit komfort pro cestující. Budova nyní hezky zapadá do romantické krajiny Novohradska.

  • Realizace proměny: 6. 10. 2017 – 28. 12. 2017
  • Iniciátor proměny a investor: Správa železniční dopravní cesty, s.o.
  • Projektant: Ing. arch. Jana Jandová
  • Realizační firma: EDIKT a.s., České Budějovice

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy