header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V květnu 2010 byly z podnětu party nadšenců z Kříš odhaleny základy původní kaple, která byla vystavěna na přelomu 19. a 20. století a zbořena v roce 1984. Poté vznikla dobrovolná sbírka a vytvořena počítačová vizualizace budoucí kaple, a to díky několika dobovým fotografiím přesně ve stejné podobě, jakou měla kaple původní.
Hrubá stavba byla provedena rychle, pak byly nějaký čas řešeny problémy s pozemkem pod stavbou. Stavba mohla být dokončena zásluhou nového vedení Obce Břasy, která pozemek vykoupila a poskytla finanční příspěvek na dokončení stavby. Kromě obce se ale významně zapojily také místní firmy, které zajistily střechu, okna, dveře i klempířské práce. Ruku k dílu přiložili v nemalé míře místní občané, zejména pan Rudolf Polák, který věnoval stavbě veškerý volný čas.
Obnovená kaple byla 10. prosince 2016 posvěcena biskupem plzeňským, Mons. Tomášem Holubem a vhledem k hornické historii obce zasvěcena sv. Barboře, patronce horníků, a sv. Floriánu, patronu hasičů, protože také spolek hasičů má v Kříších tradici od roku 1887, širokou členskou základnu a bohatou činnost. Před kaplí se konají shromáždění při různých příležitostech, kdy se rozezní i nový zvon. Úspěch má zejména vánoční zpívání.

  • Realizace proměny: 2010–2016
  • Iniciátor proměny: Rudolf Polák, Tomáš Krhounek, Jan Dach ml. a Martin Kozák
  • Investor: Stavba byla hrazena z dobrovolných příspěvků občanů a firem a Obcí Břasy

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy