header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Budova orlovny byla postavena v letech 1936–1939. Hrálo v ní kino i divadlo a pořádaly se tu kulturní a sportovní akce. V roce 1948 byl majetek Orla zabaven a předán obci. V letech 1967–68 byla provedena rekonstrukce interiéru budovy u příležitosti modernizace kina. Po roce 1990 obec ve spolupráci s divadelníky začíná usilovat o získání prostředků na rekonstrukci. V roce 2002 se mezi ochotníky zrodilo heslo „Pomozte nám splnit sen“. Důvodem byl neutěšený stav budovy, v níž se divadlo hrálo. Naději na splnění snu dala nabídka spolupráce Jednoty Orel včetně investičních prostředků.
Na začátku byla iniciativa divadelního spolku, který opakovaně žádal obec o provedení generální opravy budovy. Divadelníci byli také iniciátory sbírky s názvem „Pomozte nám splnit sen“. První studii a projekt stavby objednala Obec Boleradice, která byla v té době majitelem budovy. Obec byla rovněž příjemcem první části dotace ze státního rozpočtu. Potom došlo k událostem, jejichž výsledkem bylo předání budovy do vlastnictví Jednoty Orla s podmínkou, že převezme všechny závazky investora. Místní Orel jim dostál, získal další dotace ze státního rozpočtu a stavbu v termínu dokončil.
Nově zrekonstruovaná a dostavěná budova orlovny se stala ozdobou obce, a to nejen svým vzhledem, ale také bohatou činností, kterou v ní provozuje divadelní spolek. Desítkami úspěšných představení ochotníci reprezentovali svoji obec v řadě soutěžních přehlídek, několikrát dosáhli i mety nejvyšší – účasti na Jiráskově Hronově. Divadelní spolek bratří Mrštíků má orlovnu – divadlo v dlouhodobém pronájmu. Společně s Jednotou Orel zajištuje údržbu a opravy budovy. Ta slouží téměř výhradně k divadelním produkcím. Během roku je zde uvedeno kolem 90 divadelních představení a jiných kulturních cí.

  • Realizace proměny: 4. 9. 2002 – 19. 6. 2004
  • Iniciátor proměny: Jan Koráb, starosta obce v letech 1990–2003 a 2006–2010, člen rady divadelního spolku
  • Investor: Ministerstvo financí – dotace Jednotě Orel, Obec Boleradice. Divadelní spolek bratří Mrštíků Boleradice
  • Další partneři realizace proměny: Ing. arch. Jan Kruml (urbanista), Ing. arch. Jiří Bradáč (architekt), Ladislav Šustr (bývalý poslanec), členové DS bratří Mrštíků (dobrovolnická práce na obnově)
  • Projektant: Ing. Václav Cichra
  • Realizační firma: MIKULICA s.r.o., Velké Pavlovice

www.mistopisy.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy