header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

nepříznivých povětrnostních podmínek. Záchrana kostela (oprava cihlové věže, zvětralého kříže na věži, vitrážových oken, zvonů, věžních hodin atd.), byla iniciována zdejším farářem P. Piotrem Markem Kowalskim, který však byl v roce 2015 z nepochopitelných důvodů přeložen do jiné farnosti.
Po odchodu obětavého kněze zdejší farníci i nadále pracují (pod záštitou spolku, který založili). na dalších opravách a obnově kostela. Pokračují tak v práci započaté předchozím knězem. Do toho spadá i letošní proměna – celkové restaurování a obnova vstupního portálu nad hlavním vchodem do kostela. Kostel tak neustále zažívá svou slávu i pád, radost i pláč – příběh samotného kostela je velice pohnutý, stejně jako těch, kdo o něj s láskou pečovali a pečují.
V současné době je kostel z větší části zachráněný, z exteriéru zbývá už jen konzervovat poslední 4 vitrážová okna (z původních 15). Pískovcový vstupní portál se znovu honosí svou monumentální krásou. Kostel slouží nejen sakrálním účelům, ale během uplynulých let se stal také kulturním centrem. Od roku 2009 zde proběhlo více než 35 koncertů, převážně vážné hudby. Vystoupila zde M. Rottrová, V. Neckář, J. Wykrent, harfistka J. Boušková, skupina Spirituál kvintet a mnozí další, včetně chrámových sborů.

  • Realizace proměny: 2016–2017
  • Iniciátor proměny: P. Piotr Marek Kowalski
  • Investor: Neinvestiční dotace na zachování a obnovu kulturní památky z rozpočtu Statutárního města Ostravy pro rok 2016
    Biskupství ostravsko-opavské
  • Další partneři realizace proměny: Společnost pro památkovou obnovu hrušovského kostela, z.s.
  • Realizační firmy: Winro, s.r.o., akademický sochař Daniel Klose

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy