header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Budova čp. 61 v Mukařově byla postavena v meziválečném období jako vilka podobná těm, které dosud najdeme v sousedství. V 60. letech minulého století tu byla zřízena mateřská školka, která byla na konci 70. let přestavěna na zvláštní školu. Při přestavbě změnila budova vnější vzhled i dispozice. Její užitná plocha se více než zdvojnásobila a vznikly dvě na sebe navazující „kostky“ s plochou střechou. Uvnitř byly čtyři učebny, z toho dvě zařízené pro praktickou výuku (dílny a kuchyň), a potřebné zázemí. Po revoluci se zvláštní škola přestěhovala do Říčan a budovu začala využívat základní škola pro družinu a příležitostně i výuku. Po otevření nové školní budovy o prázdninách roku 2015 však přestala budovu potřebovat.

Už od roku 2007 se v Příčné 61 scházely v jedné menší místnosti maminky v Mateřském centru Mukařov-sko. Centrum si postupně vybavily, díky grantům a sponzorským příspěvkům se jim podařilo na pozemku instalovat dětské hřiště a občas i trochu přispět na nutné opravy budovy. Ta ale byla v roce 2015, kdy ji definitivně opustila základní škola, v neutěšeném stavu. I když se v minulých letech podařilo díky menším dotacím vyměnit většinu oken, v zimním obdobím se projevilo, že čtyřicet let stará akumulační kamna už mají životnost skutečně za sebou. Dožilé byly podlahové krytiny i toalety a další příslušenství. Obecní zastupitelstvo se vážně zabývalo myšlenkou, že budovu zakonzervuje a bude čekat, až se najde nosný projekt na její využití.

S tím přišly maminky z mateřského centra v podstatě okamžitě. Rozhodly se aktivity mateřského centra rozšířit o volnočasové programy pro školní děti i dospělé, čímž se pět dní v týdnu a částečně i o víkendech zcela využije první patro budovy. V přízemí našla důstojné prostory Obecní knihovna a kancelář sociálních služeb a v bývalé šatně vznikla Potkávárna, kde se mohou potkávat všichni návštěvníci KKCM. Program se naplno rozjel už v září 2016, když předtím nechala obec instalovat nové plynové topení (s využitím finančních prostředků z dotace ze Středočeského kraje) a vyměnit zbývající okna a vstupní dveře. Z obecního rozpočtu byly hrazeny výměny podlahových krytin, výmalby a modernizace toalet. Dveře zůstaly původní, ale nikdo by to nepoznal – všechny je i s rámy a kovovým zábradlím o prázdninách natřeli nadšení dobrovolníci, kteří se postarali i o chybějící vybavení místností nebo třeba instalaci počítačové sítě.

  • Realizace:    červen – září 2016
  • Iniciátor:    Kateřina Čadilová, koordinátorka Kulturního a komunitního centra, a další aktivní maminky a jejich rodinní příslušníci
  • Investor:    Obec Mukařov, Středočeský kraj – Program obnovy venkova
  • Další partneři:    Techničtí pracovníci obce, dobrovolníci (nátěry vnitřních futer a dveří, instalace sítí, vybavení nábytkem, instalační práce, úklid), dárci (finančních i věcných darů)

www.kkcm.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy