header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Nicovská kaplička, postavená barokním stavitelem Ignácem Dienzenhoferem v r. 1720, se nachází na levé straně při cestě ze Zborov do Plánice.
V kapličce vyvěrá pramen vody, které lid přisuzuje zázračnou léčivou sílu na oční nemoci, na přímluvu Panny Marie Nicovské. Svědčí o tom množství proseb a díků za uzdravení od věřících poutníků.

Opravu kapličky iniciovali manželé Dolívkovi. Přestože byli již v důchodovém věku, neváhali na opravu obětovat svoji sílu i prostředky. Kaplička byla v dezolátním stavu, vlhko způsobilo postupný rozklad nejen zdí, ale i oken. Svým pozitivním myšlením povzbudili také ostatní občany z Nekvasov a z Těchonic, kteří přispěli buď finančně nebo manuálně.
Pan Dolívka s pomocí dalších dobrých lidí postupně nově omítl stavbu zvenku i zevnitř a zajistil nový nátěr. Okna zhotovil pan Benedikt ze Břežan a truhlář pan Duda ze Žďáru. Na podporu kapličky ustanovil sklenář z Horažďovic celkem solidní cenu. Opravu střechy a natření sošky zajistilo Město Plánice, pod jejíž správu kaplička patří.

Oprava kapličky trvala přibližně sedm let a Dolívkovi jí věnovali asi 50 000 Kč. Kaplička je zčásti opravená, kolem prochází naučná stezka. Na informační tabuli příběh kapličky popsán pro všechny turisty.

  • Realizace:    2007–2014
  • Iniciátor:    Manželé Dolívkovi z Těchonic
  • Investor:    Manželé Dolívkovi, občané Těchonic, Břežan, Žďáru, Horažďovic
  • Další partneři:    Město Plánice

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy