header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Ještě před několika lety málokdo z obyvatel Ústí nad Labem tušil, že pod Větruší, známou zejména díky výletnímu zámečku s lanovou dráhou, se skrývá rozsáhlý podzemní labyrint. Pamětníci vědí, že v závěru války se tu lidé schovávali před bombami padajícími ze spojeneckých letounů, ale od 50. let 20. století už byl areál, přebudovaný na kryt civilní obrany, před veřejností utajován a zcela se vytratil obecného povědomí. Změna přišla až v roce 2007, kdy prostory získal spolek NET.W z.s. Předsedou je René Růžička, jenž se spolu s dalšími nadšenci rozhodl proměnit je na Muzeum civilní obrany.

Muzeum civilní obrany se stalo součástí nově vzniklého přírodního zábavního parku známého pod názvem Ústecké podzemí. Ten se rozkládá v zalesněném kopci směrem k bývalému středověkému popravišti a výletnímu zámečku Větruše. Ve spolupráci se statutárním městem Ústí nad Labem se v loňském roce podařilo obnovit historické turistické stezky a vybudovat naučný geopark.

Dnes je areál Ústecké podzemí oblíbený jak u rodin s dětmi, tak u jednotlivců, kteří sem jezdí trávit volný čas, něco zajímavého se dozvědět nebo se zapojit do některé z různorodých akcí. Součástí areálu je kromě samotného muzea také dětský zážitkový park, vinný sklípek a spousta atrakcí, které zpříjemní výlet celé rodině.

  • Realizace:    2012–2016
  • Iniciátor:    René Růžička
  • Investor:    René Růžička
  • Další partneři:    Statutární město Ústí nad Labem, Ústecký kraj
  • Realizační firma (firmy):    NET.W z.s.

www.ustecke-podzemi.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy