header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Č. p. 115 ve Vlachovicích je klasická usedlost běžného sedláka z jižní části Valašska z konce 19. stol., která se dochovala v celém rozsahu. Před rekonstrukcí jí hrozil jistý zánik. Skládá se z jizby, kuchyně, vzácné patrové komory, neobydleného podkroví, chlévů a stodoly. Zájem o historii obce a regionu byl a je mezi občany velmi silný. Opravu této historické usedlosti a proměnu v Muzeum lidové kultury a tradic Vlachovska inicioval místní velmi aktivní spolek DOKOPY, k němuž patří i Přátelé historie Vlachovska. Obec Vlachovice jejich žádost podpořila a stala se důležitým partnerem.

Obec Vlachovice usedlost zakoupila v roce 2014. Přátelé historie Vlachovska ve spolupráci s odborníky zpracovali projekt muzea i rekonstrukci usedlosti. Na stavební práce se podařilo získat 70% dotaci z ROP. Celé usedlosti se vrátil vzhled, který odpovídá jejímu vzhledu z druhé poloviny 19. stol. kdy byl dům postaven. Rekonstrukce probíhala na základě odborného výzkumu usedlosti, starých dokumentů a fotografií. Stavební práce prováděla odborná firma. Přípravu všech expozic prováděli členové spolku zdarma, za velké pomoci Obce Vlachovice a velkého množství zapojených občanů.

Muzeum bylo slavnostně otevřeno v červnu 2016 a je velmi oblíbené a navštěvované. Usedlost slouží jako živé Muzeum lidové kultury a tradic Vlachovska. Expozice muzea sestává z několika tematických okruhů zabývajících se místní historií a bohatými tradicemi i běžným životem. Muzeum uchovává velké množství zajímavých předmětů, které dokumentují místní lidovou kulturu a specifický život zdejších valašských obyvatel. Muzeum je i zázemím pro velké množství akcí v obci i pro místní folklórní soubor. Usedlost č.p. 115 získala hlavní cenu Lidová stavba roku 2016.

  • Realizace:    1. 6. 2015 – 27. 4. 2016
  • Iniciátor:    Ing. Radek Fryzelka, Ing. Stanislav Maček
  • Investor:    Obec Vlachovice, ROP Jihovýchod
  • Další partneři:    Obec Vlachovice, Václav Krahula, Přátelé historie Vlachovska, Spolek DOKOPY

www.vlachovice.cz/muzeum-vlachovska

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy