header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Členy rodinného centra Havránek zaujal grantový program Nadace VIA „Místo, kde žijeme“. Cílem předloženého projektu byla nejen přeměna vybraného veřejného prostoru, ale především aktivní zapojení lidí, firem a institucí do života obce a podpora kultury svépomoci. Prostorem se denně pohybuje velké množství lidí, přesto byl parčík velice zanedbaný: hlavní cesta se rozpadala, středem vedla rozbahněná zkratka, zeleň byla velmi nesourodá. Prostranství mělo ale velký potenciál stát se místem pro setkávání lidí, protože je umístěno v centru města a je bezpečné.

Nadace pomohla proces přeměny nastartovat, o ostatní se už postarali místní. Součástí projektu byla veřejná plánování, kde každý mohl vyjádřit svůj názor. Neméně důležité byly brigády. V roce 2016 se jich uskutečnilo dohromady šestnáct, aktivně se zapojovalo zhruba 100 lidí. Dobrovolníci položili šlapákovou zkratku, zrenovovali plot školky, odstranili původní chodník, provedli terénní úpravy, vyseli trávu a vysázeli novou zeleň. Další pekli buchty, sháněli peníze, propagovali projekt a řídili výstavbu nové cesty.

Díky projektu „Parčík u školy“ se v obci podařilo vybudovat nové důstojné a bezpečné místo vhodné pro pořádání akcí pro širokou veřejnost. Prostranstvím mezi základní a mateřskou školou denně projde více než 600 dětí a mnoho rodičů, kteří ho po dokončení budou moci využívat i k odpočinku a relaxaci. Podařilo se zrealizovat hlavní části projektu: parčík má novou cestu, 27 stromů, trvalkový záhon, nový trávník, dřevěný plot, šlapákovou cestičku a kopeček v relaxační zóně. V další etapě bude parčík vybaven lavičkami, vodním prvkem, či lampami veřejného osvětlení.

  • Realizace:    1. 9. 2015 – 30. 1. 2017
  • Iniciátor:    RC Havránek, Nadace VIA, projektový tým místních lidí, konzultantka
  • Investor:    Nadace VIA (NET4GAS, HORNBACH) – program „Místo, kde žijeme“, Město Veltrusy, bpd partners a. s.
  • Další partneři:    Beton Brož, zahradnictví Jelínek, firma Služby, stavby, montáže spol. s r.o., truhlářství Klejna, autodoprava Pospíšil, firma Promex, Petr Pauza, brigádníci, adoptivní rodiče nových stromů, trvalek, šlapáků a prken na plot, pekaři akce „Pečeme pro parčík“, technické služby města Veltrusy, dobrovolní hasiči
  • Projektant:    Ing. arch. Patrik Hoffman
  • Realizační firma:    Novou cestu vybudovala firma Petra Pauzy z Nelahozevsi

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy