header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Velkorysé rozměry náměstí Svobody ve Spáleném Poříčí byly dány již ve 14. století – již tenkrát byla dokončena dodnes zachovalá půdorysná dispozice s rozlehlým náměstím, kostelem, tvrzí (dnes zámkem) a rozdělením katastru na 24 lánů. Každý následující věk pak přidal něco „ze svého“ – sochy, stromy, kostel i další stavby. Náměstí jako celek působilo nesourodě, ať už to bylo způsobeno nejednotnými povrchy (asfalt, dlažba, travnaté plochy) či chaotickou výsadbou.

V letech 2012–2013 město realizovalo projekt „Regenerace památkové zóny ve Spáleném Poříčí – veřejný prostor pro rozvoj cestovního ruchu“ za podpory Regionálního operačního programu Jihozápad. Celkové investiční náklady činily téměř 30 milionů korun. Kamennou dlažbou byly obnoveny povrchy náměstí a Zámecké, Tyršovy a Pražské ulice. Součástí stavby byl i archeologický průzkum. Náměstí získalo i nový informační systém a litinový mobiliář.

Nová dlažba se liší barvou, strukturou i velikostí použitého materiálu podle jednotlivých zón – jiná na parkovišti a v odpočinkové zóně. Zajímavým prvkem je např. vydláždění křížků kolem kostela, v místě bývalého hřbitova. Vzniklo místo pro shromažďování a různé akce, na náměstí se konají trhy a divadelní představení, příjemné posezení nabízejí lavičky, osvěžení v horkých dnech kašny, celek doplňuje bohatá květinová výzdoba. Nyní je náměstí ukázkou toho, že krásné historické centrum nemusí být jen ve velkých známých městech, ale můžeme jej najít i na venkově.

  • Realizace:    září 2012 – červen 2013
  • Iniciátor:    Ing. Pavel Čížek
  • Investor:    Město Spálené Poříčí, ROP Jihozápad
  • Projektant:    Ing. Jiří Pangrác
  • Realizační firma (firmy):    Strabag a.s.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy