header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Co to je za hloupost? Každá zahrada je přeci přírodní! Nebo ne? Toto mě napadlo, když se k nám dostaly první zmínky o tomto typu zahrad. Začala jsem tedy hledat, co je míněno tím „přírodní zahrada“, a kde ji najdu. Děti se hravou formou vzdělávají a zahrada jim k tomu poskytuje dostatek podnětů. Kolébkou přírodních zahrad je Rakousko. Vyrážím tedy pátrat po přírodních zahradách u mateřských škol právě tam. Byla radost sledovat děti, jak si hrají s vodní pumpou, a zároveň se učí o síle vody, či se zájmem pozorují, kdo se jim nastěhoval do domku pro brouky. Vracím se domů s přesvědčením, že to je správný směr.
Kdo nám ale takovou zahradu navrhne, postaví a zaplatí? Autorem projektu je bývalý „žák“ Mateřské školy Strmilov, dnes zahradní architekt Ing. Ondřej Semotán. Po získání dotace z EU ve výši 2 685 000 Kč a dalším dofinancování z rozpočtu města ve výši 500 000 Kč již zbývalo pouze vybrat vhodnou realizační firmu. Tou se stala společnost BARTL s.r.o. Herní a výukové prvky z akátového dřeva dodala firma Hřiště pod Květinou s.r.o., originální, téměř 4 m dlouhou a 2 m vysokou dračí hlavu vytvořili Ondřej Semotán, Luboš Jirků a Radek Časta, mozaikou ho dotvořila výtvarnice Zdeňka Skořepová.
Výsledkem je prostředí pro volnou kreativní hru, možnost sbírat zkušenosti při hře s vodou, zemí, zvukem, vzduchem a tvořivým materiálem. Znovu se vytváří tradiční návyky a těsné spojení s přírodou, bez kterého nemá venkov šanci na trvalou udržitelnost. Zahrada také slouží k setkávání a porozumění všech generací při oslavách spojených s lidovými tradicemi. Přirozeným způsobem se opět navazují sociální kontakty mezi lidmi.

  • Realizace:  15. 4. 2015–24. 4. 2016
  • Iniciátor:    Mateřská škola Strmilov – Věra Semotánová
  • Investor:    OP Životní prostředí – Osa 7 - Rozvoj infrastruktury pro environmentální vzdělávání, poradenství a osvětu, Město Strmilov
  • Další partneři:    Mgr. Jaroslava Sedláková – koordinátorka projektu
  • Projektant:    Ing. Ondřej Semotán
  • Realizační firmy:    zahrada: BARTL s.r.o., herní prvky: Hřiště pod Květinou s.r.o., autoři plastiky draka: Ondřej Semotán, Luboš Jirků, Radek Časta, mozaika: Zdeňka Skořepová, Město Strmilov, OPŽP

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy