header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Na místě archeologického objevu stála kdysi budova sokolovny, později kino nebo prodejna obuvi a od roku 1987 zde byl zatravněný prostor. Po dokončení nedalekého Tyršova mostu se počítalo se stavbou parkoviště. Ovšem v roce 2012 zde archeologové narazili na nečekaný objev – odkryli základy duchovního centra jednoty bratrské, jehož součástí byl vedle modlitebny a unikátní renesanční cesty také dům se školou, v níž působil J. A. Komenský. Vzhledem k významu objevu upustili představitelé města Přerova od původního plánu postavit v lokalitě Na Marku parkoviště a nechali zde vybudovat venkovní expozici.
Archeologický průzkum lokality Na Marku, kde byly odkryty významné historické nálezy, probíhal v letech 2012 až 2013. Město Přerov vyhlásilo v roce 2014 architektonicky-urbanistickou soutěž o návrh na prezentaci nálezů, a z celkem 13 návrhů byl vybrán návrh brněnských architektů Zbyňka Musila a Davida Zajíčka. Na jaře roku 2016 začala stavba. Venkovní expozice, která nese název Památník jednoty bratrské, byla slavnostně otevřena 11. září 2016 u příležitosti Dnů evropského dědictví.
Dnes se v prostorách u řeky Bečvy nachází venkovní prezentace pozůstatků základů bratrského domu se školou. Své místo zde má samostatně stojící pilíř, který označuje místo historické zvonice. Na návštěvníky čeká i venkovní prezentace nálezů – texty, schémata nebo kopie nalezených artefaktů. „Perličkou“ lokality je zachovalá historická cesta, z níž byl přístup do školy, a po které prokazatelně kráčeli velikáni naší kulturní historie – J. A. Komenský nebo přerovský rodák, biskup jednoty bratrské Jan Blahoslav. Památník jednoty bratrské je určen široké veřejnosti a je celoročně volně přístupný.

  • Realizace:    duben–červenec 2016
  • Iniciátor:    Statutární město Přerov
  • Investor:    Statutární město Přerov
  • Další partneři:    Archeologové Muzea Komenského v Přerově: Bc. Jan Mikulík, Mgr. Zdeněk Schenk
  • Projektant:    Ing. Arch. Zbyněk Musil, Ing. Arch. David Zajíček, www.nazemiarchitekti.cz
  • Realizační firma:    PSS Přerovská stavební a. s.

http://www.prerov.eu/cs/magistrat/rozvoj-mesta/fotoserialy-investicnich-akci/pamatnik-jednoty-bratrske/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy