header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Holandská zahrada s Netunovou fontánou 2014 Archiv NPÚKvětná zahrada je spolu s Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou v Kroměříži zapsána od roku 1998 na seznam Světového dědictví UNESCO. V roce 2010 byly prostřednictvím Integrovaného operačního programu získány finanční prostředky z Evropské unie na vzorovou obnovu této památky. Ta byla realizována v rámci Projektu Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži v letech 2012–2014. Zaměřila se především na provedení obnovy zaniklých či vážně poškozených částí Květné zahrady.
Při přípravě obnovy byla použita řada ikonografických pramenů, z nichž nejdůležitější bylo album grafických listů od Justuse van den Nypoorta ze sklonku 17. století, které spolu s výsledky řady průzkumů umožnilo vrátit zahradě její barokní podobu.
Návštěvníkům byly nově zpřístupněny prostory Holandské a Pomerančové zahrady s tzv. Edukační zahradou, a dále Menažérie, zahrnující prostor zahradnictví, Králičího kopce a Ptáčnice. Zvláště obnovení zaniklého kopce, okrasných záhonů s narcisy a tulipány či fontány v Holandské zahradě lze označit za unikátní. Opraven byl rovněž vstupní objekt Čestného dvora s návštěvnickým centrem, edukačními místnostmi i přednáškovým sálem. Palmový skleník se stal novou vstupní branou do Holandské zahrady, Velký skleník je dnes vhodný nejen k zimování rostlin, ale nabízí i důstojné zázemí pro kulturní akce. Do Štěpnice návštěvníky znovu lákají Pstruží rybníky s vodotrysky. Realizací projektu byl učiněn významný krok k uchování památky světového významu, kterou Květná zahrada představuje, příštím generacím.

  • Realizace proměny: 2012–2014
  • Iniciátor proměny: Národní památkový ústav
  • Další partneři realizace proměny: Muzeum umění Olomouc, Krajský úřad Zlínského kraje, Město Kroměříž, Klub UNESCO Kroměříž
  • Investor: Národní památkový ústav, Integrovaný operační program
  • Projektant: DRNH architektonická kancelář
  • Realizační firma: VW WACHAL a. s.
    před Kroměříž  foto Aleš Karban archiv NPÚpo Kroměříž  foto Aleš Karban archiv NPÚPohled na Květnou zahradu Justus van den Nypoort 1691 Archiv Muzea umění Olomouc

fotogaleie

          MG 8376

www.nczk.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy