header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

3 Jablonec ProsečVýklenková kaple je významnou památkou drobné sakrální architektury a lze ji dokonce považovat za nejstarší stojící stavbu v Proseči nad Nisou. Z důvodu dlouhodobého zanedbávání údržby kaple postupně chátrala a v roce 2012 již hrozilo její zřícení. Po jednání s orgány státní památkové péče byla stavba prohlášena za kulturní památku a došlo k dohodě s vlastníkem, který kapli daroval Statutárnímu městu Jablonec nad Nisou. Díky tomu mohly začít práce na obnově kaple.

Ve zdivu byly velké trhliny, které bylo nutné nejdříve stabilizovat. Následně byl opraven krov, položena nová břidličná krytina a obnoven vnější plášť včetně štukatérské výzdoby s původními symboly srdce, kříže a kotvy. Dle dochované dokumentace byly vyrobeny masivní dubové dveře s historizujícím kováním a interiér byl opatřen novou omítkou. Opravená kaple tak může opět sloužit svému původnímu účelu. K jejímu slavnostnímu vysvěcení a symbolickému předání klíčů prosečským obyvatelům došlo 5. září 2014.

  • Realizace proměny: 2013–2014
  • Iniciátor proměny: Statutární město Jablonec nad Nisou
  • Další partneři realizace proměny: Mgr. Miloš Krčmář – Národní památkový ústav, Ing. Mgr. Ivana Řimnáčová a Mgr. Jana Horčičková – Magistrát města Jablonec nad Nisou
  • Investor: Statutární město Jablonec nad Nisou, Ministerstvo kultury ČR
  • Projektant: Martin Volejník
  • Realizační firma: Dalibor Frňka Frýdek-Místek - www.krivypes.cz 

www.mestojablonec.cz 

1 Jablonec Proseč 2 Jablonec Proseč

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy