header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

00 PLK Susice titulMěstský park na říčním ostrově se začal budovat už před první světovou válkou a rozkvětu se dočkal za první republiky, kdy byl centrem společenského dění v Sušici. Po 2. světové válce začalo celé území pustnout, protože naprosto chyběla koncepce údržby. Původní kuželník i taneční parket postupně zanikly, další vybavení zestárlo nebo zmizelo. Přesto zůstal Santos oblíbeným cílem procházek a místem konání řady akcí. Místní kluci zde často hrávali fotbal, po vzoru fotbalového klubu Santos se tak stejně začalo říkat i ostrovu. Lesopark, který je ohraničený Otavou a Mlýnským náhonem, má charakter lužního lesa a vyskytuje se zde řada živočišných a rostlinných druhů. Desetiletí chybějící péče se negativně podepsalo na celkovém vzhledu i funkčnosti parku, Sušice se proto rozhodla Santos obnovit. Proměna se uskutečnila díky podpoře Nadace Proměny Karla Komárka a jejího programu Parky.
Současná podoba Santosu odráží přání místních, jejichž zapojení do projektu byla díky spolupráci města s nadací věnována značná pozornost. Celkové řešení ostrova vzešlo z architektonické soutěže. Citlivá revitalizace podle návrhu atelieru Florart zachovala jedinečný přírodní ráz parku se zázemím pro setkávání lidí a sportovní i kulturní akce v srdci ostrova. V blízkosti zrekonstruovaného kiosku s dřevěnou palubou a podiem vyrostla hřiště pro menší i větší děti. Kompletní obnovou prošla cestní síť, osvětlení i mobiliář. Pohodlný přístup k Otavě nově umožňují kamenné stupně. Obnoveny byly říční lázně na severním cípu ostrova i propojovací kanál mezi Otavou a Mlýnským náhonem. Sochař Václav Fiala vytvořil pro park čtyři originální objekty: dva altány, zvonici a sezení k ohni. Santos získal Cenu veřejnosti v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2013 a ocenění odborné veřejnosti Park roku 2014.

  • Realizace: 2009–2013
  • Iniciátor proměny: Město Sušice
  • Investor:
    • Nadace Proměny Karla Komárka – program Parky
    • Město Sušice
  • Projektant: Atelier Florart Ing. Pavla Šimka (celkové řešení); Václav Fiala (výtvarné objekty)

Webové stránky projektu: http://ostrov-santos.nadace-promeny.cz/

 

01 PLK Susice pred 02 PLK Susice po 03 PLK Susice 04 PLK Susice 05 PLK Susice 06 PLK Susice 07 PLK Susice 08 PLK Susice 09 PLK Susice 10 PLK Susice 11 PLK Susice 12 PLK Susice 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy