header-podvecery header-floriade header-nadrazi header-AEF
  • Podvečery s osobnostmi

    Podvečery s osobnostmi

    zahradní a krajinářské tvorby
  • 1

Jednou nebo dvakrát ročně, v předjaří nebo v době adventní, se scházejí na Vyšehradě profesionálové a příznivci zahradního umění při slavnostní příležitosti: Setkání s významnými osobnostmi zahradní a krajinářské tvorby. Podvečery probíhají v budově Starého purkrabství. Jsou spojeny s přátelským posezením u vínka.

Milí přátelé zahradní a krajinářské tvorby, těšíme se na Vás na již 18. setkání na podvečeru s osobnostmi. 

pozvánka podvečer 18

Tentokrát se na Vás těší a povídat si s Vámi budou Stanislav Svoboda, Jan Šenk, Alena Halamčíková a Iva Páleníková. 

I tentokrát opustíme Vyšehrad a sejdeme na v budově Střední zahradnické školy (Žákovská 288/20) v Ostravě 7. 11. 2019 v 15:30 hodin.

Jménem Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s. Vás srdečně zvou Drahomíra Kolmanová a Karel Drhovský

Milí přátelé zahradní a krajinářské tvorby, těšíme se na Vás na již 17. setkání na podvečeru s osobnostmi. 

Tentokrát si budeme povídat s Dagmar Fetterovou a Evženem Kopeckým. 

Pro tentokrát ovšem opustíme Vyšehrad a sejdeme na v zámku v Rájci nad Svitavou 7. 3. 2019 v 15 hodin.

V 11 hodin zde proběhne zahájení výstavy kamélií, na kterou jste také srdečně zváni.

Jménem Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s. Vás srdečně zvou Drahomíra Kolmanová a Karel Drhovský

podvečer Rájec

22. 11. 2018 podvečer s Ing. Ivanem Staňou

Tradičně v podzimním čase, ve čtvrtek 22. listopadu 2018, proběhne na Vyšehradě zahradnické setkání. Tentokrát si budeme povídat s Ing. Ivanem Staňou a seznámíme se s jeho prací. Zavzpomínáme také na naši milou kolegyni Ing. Kateřinu Tuzarovou, která nás 1. srpna letošního roku náhle opustila.

Setkání proběhne v sále Starého purkrabství od 17 hodin. Vstupné dobrovolné, občerstvení tradiční – vínko, káva, čaj a „co kdo přinese“.

Pořádá NKP Vyšehrad a Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s.

pozvánka podvečer s osobnostmi 16

Vážení příznivci zahradního umění, srdečně Vás zveme na 15. Podvečer s osobnostmi zahradní a krajinářské tvorby ve čtvrtek 12. dubna 2018 v 18 hod. v Praze na Vyšehradě, v sále Starého purkrabství.

O své profesní cestě v krajinářské architektuře – o úpravě Parku Přátelství, Balabenka, o proměnách vnitrobloků, trvalkových extenzivních výsadbách a mnohém dalším budou vyprávět Ing. Pavlína Malíková a Ing. Aleš Steiner. Příspěvky do diskuse velmi vítány. Vstupné dobrovolné, občerstvení tradiční – víno, káva, čaj a „co kdo přinese“.

Těšíme se na setkání s vámi,

Jménem NKP Vyšehrad, Asociace EF CZ – Souznění z.s. a Omnium, z.s. Drahomíra Kolmanová, Karel Drhovský, Anna Pavlíková – Kutějová a spol.

pozvánka podvečer s osobnostmi 15

ve čtvrtek 23. listopadu 201717 hodin
v Praze na Vyšehradě, v sále Starého purkrabství

Setkání profesionálů a fanoušků oboru zahradní a krajinářská tvorba. Bude zaměřeno na zvelebování vesnic a měst, zkušenosti z domova i ze zahraničí a projekty Entente Florale Europe a Má vlast cestami proměn.

Vstupné dobrovolné, občerstvení tradiční – víno, káva, čaj a „co kdo přinese“. Těšíme se na setkání s vámi.

Pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění

pozvánka podvečer s osobnostmi 2017 listopad

23. 3. 3017 podvečer s Ing. Věrou Vokálovou

Tradičně v jarním čase, ve čtvrtek 23. března 2017, proběhne na Vyšehradě zahradnické setkání. Tentokrát budou tématem zahradnická díla, projektovaná architektkou krajinářkou Ing. Věrou Vokálovou. Seznámíme se mimo jiné s úpravami klášterních zahrad ve Velehradě, Plasích a Českém Krumlově a nahlédneme do „zahradnické kuchyně“ střešních zahrad soukromých objektů, administrativních sídel a zdravotnických zařízení. Setkání proběhne v sále Starého purkrabství od 17 hodin. Vstupné dobrovolné, občerstvení tradiční – vínko, káva, čaj a „co kdo přinese“.

Pořádá NKP Vyšehrad a Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s.

vera vokalova

23. 11. 2017 podvečer s osobnostmi ateliér Steiner - Malíková

Pozvánka Saša Hendruk 20161022

Praha – Vyšehrad
Budova ředitelství NKP Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b, Praha 2
Sobota 22. října 2016
ve 14 hod.

SAŠA HENDRUK
Vstupné dobrovolné, doporučené – 50 Kč
Saša je mnohými hledajícími lidmi oslovován pro svůj
ojedinělý přímý vhled do podstaty věcí, díky němuž
pomáhá lidem rozkrývat překážky, které jim brání
prožívat realitu takovou, jaká je. Sašův způsob
je specifický tím, že používá všechny dostupné nástroje,
zejména racionální logické myšlení
vedoucí k sebepoznání.
Saša byl blízký přítel paní Míly Tomášové. Na 10 let
zmizel v Arizonské poušti. V čajovně u Cherubína v Řevnicích pořádá pravidelné besedy o sebepoznání.
Založil a vede O.S. Knowledge Applied, kde se na krásném místě poblíž Lokte konají karmajogínská setkávání.
Doporučujeme přinést si polštářek pro případ sezení na dřevěné podlaze.

V předvánočním čase, ve čtvrtek 19. listopadu, nám svou profesní cestu a dílo představí dvě známé osobnosti v oboru zahradní a krajinářská tvorba, Ing. Daniela Švédová a Ing. Samuel Burian. Stane se tak při tradičním setkání zahradníků a příznivců oboru v Praze na Vyšehradě.  Oba nás prostřednictvím osobitého poutavého vyprávění seznámí mj. se svým dlouholetým působením ve významných institucích: Daniela na Ředitelství silnic a dálnic, Samuel ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví Průhonicích. Setkání proběhne v sále Starého purkrabství od 17 hodin. Vstupné dobrovolné, občerstvení tradiční – vínko, káva, čaj a „co kdo přinese“.

Pořádá NKP Vyšehrad a Asociace EF CZ – Souznění, z.s.

pozvanka podvecer s osobnostmi 2015 listopad

 

Vyšehrad, Staré purkrabství, 6. 11. 2014 od 17 hod.  

Hostem již 9. podvečeru s osobností byl Ing. Drahoslav Šonský, uznávaný odborník v oboru Zahradní a krajinářské tvorby. 

Setkání se konalo přesně v den jeho 80. narozenin.

RNDr. Václav Větvička je předním českým botanikem a popularizátorem vědy. Zámecký zahradník ve Štiříně, emeritní dlouholetý ředitel Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, je fenoménem ve svém oboru.

Narodil se 13.1.1938. Vystudoval v r. 1961 na PřF UK v Praze obor geobotanika. Vedle rozhlasové a odborné práce se zajímá o výtvarné umění a výstavnictví. S Českým rozhlasem spolupracoval ještě za svého působení v Botanickém ústavu Akademie věd České republiky (resp. v ČSAV), v němž pracoval od roku 1963. V letech 1975-1992 vedl Pokusnou a aklimatizační stanici v Černolicích, v letech 1989-1992 byl vedoucím Průhonického parku. Za jeho působení v roli ředitele botanické zahrady Na Slupi v letech 1992 až 2007 zahrada mj. dokončila rekonstrukci historických skleníků a získala semenáček ze vzácné borovice dlouhověké staré asi 4780 let, kterou Václav Větvička pojmenoval „Metuzalémek“. Parku ve Štiříně věnuje svůj um od října 2007. Od roku 1985 zde působil jako poradce.

Publikoval řadu odborných a populárně vědeckých prací, za něž získal v roce 2004 medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Je autorem či spoluautorem více než dvacítky knih, z nichž některé (například Stromy a keře) vyšly ve vysokém nákladu i v zahraničí. Pozornost čtenářů si získal Poutník okouzlený rodnou zemí, Herbář pod polštář, Něco pro zahřátí duše, Zelená kuchyně, Berounka - Řeka bez pramene či Korálky na šňůrce života. Záznamy jím moderovaných Dobrých jiter v programu Český rozhlas 2 - Praha vyšly knižně pod názvy Moje květinová dobrá jitra (2003), Moje vzpomínková dobrá jitra (2004), Moje růžová dobrá jitra (2006). Větvička vydal také knihu z textů pořadu Vstupte! s názvem Návraty na místa činů.

Společně se sochařem Martinem Patřičným se zasloužil o vyhlášení českého Dne stromů, který se slaví 20. října. Při příležitosti vyhlášení tohoto svátku v roce 2000 vysadili na Vyšehradě Strom tisíciletí, potomka památné hrušně z Bělé u Turnova.

Moudrý a přátelský Pan zahradník je otcem dvou synů a je také velkým milovníkem výtvarného umění a architektury.