header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Za zvuků fanfáry a československé hymny v podání sólisty opery Národního divadla Luďka Veleho začalo 19. května v 11 hodin slavnostní zahájení 10. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn, letos v duchu První republiky. Na Vyšehradě se poprvé představilo 121 panelů proměn z celé naší vlasti.

Před zahájením nového ročníku bylo potřeba uzavřít ten minulý, devátý, a to udělením cen. Výhercům je předali herci seriálu První republika Jan Vlasák a Veronika Arichteva, architekt Josef Pleskot a představitelé pořadatelské Asociace Entente Florale CZ – Souznění Jiří Štancl a Pavel Bureš.

Veřejnost svým hlasováním na internetu zvolila vítěze 9. ročníku – areál „Káva s párou“ v Litoměřicích, vybudovaný ve zrušené vlakové stanici. Na druhém místě skončila boží muka v Klokočí-Fialníku a na třetím Ostrava-Hrabůvka za renovaci tzv. Jubilejní kolonie.  Odborná porota v čele s arch. Pleskotem letos ocenila celkem 13 proměn, 10 jako příkladné proměny, Machův včelín v Krušlově a Archeopark v Pavlově získaly zvláštní uznání poroty a vitrážový kostel v Libyni byl prohlášen za mimořádný počin.

Letošní slavnostní zahájení proběhlo ve stylu První republiky. Historický kabriolet Tatra 75 přivezl před pódium vzácné osobnosti – patronku výstavy paní Blanku Stehlíkovou a herce ze seriálu První republika Veroniku Arichtevu a Jana Vlasáka. Paní Blanka Stehlíková zažila uvedenou dobu jako malé dítě a velmi poutavě povyprávěla o jejích dozvucích. Osobně znala Fráňu Šrámka, Jaroslava Kvapila, Václava Kaplického. Herci nastínili své vnímání té doby, ovlivněné stejnojmenným seriálem.

Jako každoročně proběhl ústřední akt dne – setkání Srdcí krajů a předání Srdce vlasti. Představitelé krajů nám při Setkání srdcí sdělili, proč bylo v minulém roce srdíčku jejich kraje tak dobře. Srdce vlasti letos předal hlavní partnerský kraj 9. ročníku, Liberecký, letošnímu hlavnímu partnerovi – kraji Olomouckému. Protože pan prof. Jan Pirk přebíral vyznamenání v USA, jeho role kontroly srdcí se ujali Jan Vlasák a Veronika Arichteva. Kontrola Srdce vlasti za účasti pana hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a pana prof. Pirka proběhla 9. května. Natočil ji Jan Jelínek a přítomní ji shlédli na obrazovce. Nejlépe se dařilo Srdci vlasti, které bylo v péči Libereckého kraje a pobývalo v kanceláři pana hejtmana. Ten mu také daroval krásný „osrdečník“ (slovy pana prof. Pirka) – koženou putovní kabelu na cesty vlakem, z dílny Jana Brabence a Ondřeje Moravy. Srdci se dostalo požehnání otce Pavla v Jablonném v Podještědí, účastnilo se slavnostní mše k výročí svatořečení sv. Zdislavy a podívalo se i na Ještěd. Osobnostmi ročníku se stali Květa a Antonín Slabí, kteří velmi napomohli exkluzivnímu průběhu Libereckého hlavního partnerství.

Olomoucký kraj se s plnou odpovědností ujímá své role a srdíčko bude sídlit v kanceláři pana náměstka hejtmana Pavla Šoltyse. I zde se zúčastní významných akcí.

Srdcím krajů se také daří dobře. Sílí každou pozitivní proměnou zanedbaného místa a každým setkáním s otevřenými, přímými a srdečnými lidmi.

Předáním Srdce vlasti byl uzavřen 9. ročník a otevřen ten jubilejní, desátý. Výstavu opět zahájila patronka výstavy paní Blanka Stehlíková.  

Slavnostní atmosféru dne dotvářel poutavý doprovodný program hlavních partnerských krajů. Střídala se taneční vystoupení dětí i dospělých ze spolku Hatě Tovačov s přehlídkou prvorepublikových šatů zdobených Sedlickou krajkou a hudební vystoupení kapely Tučéňáci, v bazilice proběhl koncert sboru Cantabile. Tradičně zazněl očekávaný koncert klenotu naší národní kultury, skupiny Spirituál kvintet. V sadech byly pro návštěvníky připraveny stánky regionálních značek s certifikovanými řemeslnými výrobky, svou práci předváděli učni z Domažlic a nechyběla ani zábava pro děti, kterou zajistil spolek Ochrana Klokočských skal z Libereckého kraje. Motiv letošního zahájení, 100. výročí vzniku republiky, si organizátoři a řada návštěvníků připomněli oblečením ve stylu 20. a 30. let.

Do letošního ročníku se přihlásilo 121 proměn. Jen v den zahájení byly na Vyšehradě k vidění všechny proměny najednou. Ještě ten večer odjela první kolekce do Korozluk, která zamíří do Kyselky, průřezová kolekce odjela v neděli ráno do Senátu na Krojované slavnosti. Aktuální pohyb jednotlivých kolekcí můžete sledovat na http://cestamipromen.cz/kam-za-vystavou. Kolekce, které na Vyšehradě zatím zůstávají, budou vidění do 20. 6. v Karlachových sadech. Poté se i ony rozjedou do svých krajů.  

10. ročník národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn byl zahájen se vší elegancí a bude lidem po celé zemi připomínat, že naše vlast je krásnější než kdy dřív. Že 121 míst prošlo proměnou a z rozbitých, zničených a někdy i zapomenutých se staly objekty a místa v krajině, které znovu našly smysl existence, i když někdy odlišný, než byl ten původní. Za každou z proměn stojí jména a příběhy lidí, kterým je vlastní úcta k naší zemi, úcta k odkazu předků a odpovědnost za věci budoucí.

Tereza Zatřepálková, zatrepalkova@aefcz.eu

tisková zpráva ke stažení v PDF